×
KAYSERİ SERBEST BÖLGESİ'NDEKİ ÇALIŞMALAR ULUSAL BASINDA GENİŞ YER BULDU
Kayseri Serbest Bölgesi'nde gerçekleştirilen çalışmalar, ulusal basında geniş yer buldu. KaySer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. H. Mustafa PALANCIOĞLU, bölgedeki alt yapı ve üst yapı projeleri ile ilgili Anadolu Ajansı'na önemli açıklamalarda bulundu. Bölgede tamamlanacak projelerin, Kayseri Serbest Bölgesi'nin ekonomiye ve ihracata sağlayacağı katkılar vurgulandı.

Kayseri Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa PALANCIOĞLU, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 19 serbest bölgenin bulunduğunu belirtti. Kayseri Serbest Bölgesi'nin, 7 milyon metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük serbest bölgesi olduğuna dikkat çeken PALANCIOĞLU, bölgede faaliyet gösteren 150 firmanın kentin ihracatının yüzde 25'ini karşıladığını ve yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti.

PALANCIOĞLU, serbest bölgede birçok farklı sektörden firmaların üretim yaptığına değinerek, buranın Türkiye'nin yurt dışına açılan ve ihracatın odaklandığı bir kapı olduğunu vurguladı. 2,5 yıl içinde 39 firmanın yatırıma başladığını ve bu firmalardan bazılarının üretime geçtiğini belirten PALANCIOĞLU, bölgedeki üretimin yüzde 100'ünü ihraç eden firmaların bulunduğunu söyledi.

Serbest Bölge ile organize sanayi bölgeleri arasındaki farkları anlatan Başkan PALANCIOĞLU, ihracat yapan firmalar için serbest bölgenin birçok avantajı olduğunu ifade etti. Gümrük kontrollerinin sıkı olduğu ve güvenlik açısından önlemlerin alındığı bir bölge olmasının nitelikli firmaların tercih sebebi olduğunu belirtti.

Kayseri Serbest Bölge'nin "yeşil serbest bölge" formatına getirilmeye çalışıldığını ve çevreci üretim için çeşitli çalışmalar yapıldığını aktaran PALANCIOĞLU, bölgeye arıtma tesisi gibi çevre dostu projelerin hayata geçirildiğini dile getirdi. Bu sayede, Avrupa'ya yeşil ürünlerin ihraç edilebilmesi için firmaların çalışmalarının hızla arttığını belirtti.

Kayseri Serbest Bölgesi'nde gerçekleştirilen çalışmalar, sadece bölgenin ekonomisine katkı sağlamakla kalmayıp, çevre dostu ve sürdürülebilir bir üretim modeline geçiş için de önemli bir örnek teşkil ediyor.